Leírás:
Mindegy, hogy diós, mákos vagy gesztenyés, bejgli nélkül nincs karácsony. Egyszerű trükkök a tökéletes bejglihez, amihez nem is kell olyan nagy kézügyesség, mint ahogy első ránézésre tűnik. Nálunk minden évben kerül az asztalra bejgli, a kérdés csak az, hogy mekkora mennyiség készüljön belőle: elég lesz csak a szűk családnak sütni, vagy jusson azért a barátoknak is. A bejgli jó ajándék is lehet, mivel kevesen szánják rá magukat, hogy nekiálljanak: bonyolultnak tűnik, időigényesnek és persze ott a félelem, hogy mi van, ha megreped? Az a helyzet, hogy a bejglisütésnek sokkal könnyebb nekikezdeni, ha végre elfogadja az ember: a repedt bejgli is ugyanolyan jó, mint a többi, izgulni pedig teljesen felesleges miatta. Szerencsére nagyon jól előkészíthető sütemény, akár hetekkel előtte megfőzhetjük a töltelékeket, amiket pontosan lemérve és leadagolva a fagyasztóban is tarthatunk. Így amikor eljön a sütés napja, elég csak elővenni ezeket, begyúrni a tésztát és tekergetni, kenegetni és kisütni. Fontos még, hogy a bejglit soha ne próbáljuk frissen felvágni, ez egy kényes édesség, főleg, ha a hőmérsékletről van szó.
Elkészítés:
-
Mákos töltelékhez (2 rúdnyi): A tejet, cukrot, citromhéjat, sót és a vaníliát felforraljuk, majd egyben hozzáadjuk a mákot és a darát. Néhány percig keverjük-forraljuk, majd hagyjuk teljesen kihűlni.
-
Adhatunk hozzá mazsolát, aszalt gyümölcsöket, birsalmasajtot. 250 g-os adagonként két réteg sütőpapír vagy folpack között vékonyra nyújtva félretesszük. Így nem kell a masszát kenegetni, csak a kinyújtott tésztára borítani. Nagyon fontos, hogy a töltelék teljesen hideg legyen, így a tészta hőmérsékletét nem befolyásolja, és nem kel meg tőle.
-
Diós töltelékhez (2 rúdnyi): A mákoshoz hasonlóan a tejet és a cukrot felforraljuk az ízesítőkkel, majd hozzáadjuk a szárazanyagokat és összefőzzük. Sűrű masszát kell kapnunk, amit hidegen szintén 250 grammonként kinyújtva, megformázva félreteszünk. Jól illik hozzá a kandírozott narancshéj és néhány csepp rum is, de vigyázzunk, ha túl lágy a töltelék, kifolyhat sütés közben a tésztából.
-
Ha van rá mód, hideg konyhában dolgozzunk, ennél az élesztős omlós tésztánál nagyon fontos, hogy mindig hideg legyen, hogy az élesztő ne kezdjen el idő előtt dolgozni a tésztában.
-
A lisztet, zsiradékokat, porcukrot és a sót összemorzsoljuk, amíg nedves homokszerű állagot kapunk. Hozzáadjuk a tejfölt, a tojássárgáját, tejszínt és az élesztőt és gyors mozdulatokkal egynemű tésztát gyúrunk belőle. 250 grammos gombócokra osztjuk, a tenyerünkkel óvatosan megformázzuk és legalább fél órára hűtőbe tesszük.
-
Ezután egyszerre csak egy gombócot veszünk elő a munkához, hogy a többi ne keljen meg. A gyúródeszkát nem kell belisztezni, nagyon könnyű a bejgli tésztával dolgozni: vékony téglalapra nyújtom, amit a sodrófával formázunk szép sarkosra és egyenletesre. A közepére tesszük a hideg, megformázott tölteléket.
-
A széleket a töltelékre hajtjuk, ujjal finoman lenyomkodjuk. A tekerést először csak az ujjbegyeinkkel kezdjük, hogy a tészta ne sérüljön, aztán az egészet feltekerjük.
-
Papírral bélelt tepsire tesszük, megszurkáljuk, hogy a gőz távozni tudjon sütés közben, és vékonyan megkenjük tojássárgájával.
-
A maradék három tésztával és töltelékkel ugyanígy járunk el. Nagyon hideg helyen vagy hűtőben hagyjuk egy órát, amíg a tojássárgája megszárad. Ekkor kenünk rá egy réteg tojásfehérjét, amit szintén hagyunk teljesen megszáradni.
-
Tipp: ha kimarad tészta, készíthetünk belőle pozsonyi kiflit, amihez körülbelül 20 grammos tésztákat nyújtunk ki, töltünk meg és tekerünk fel. Ahogy a bejglinél, lekenjük sárgájával majd fehérjével, a sütési idő pedig kb. 20 perc.
-
180 fokra előmelegített sütőben 35-40 percig sütjük, amíg aranybarna és repedezett lesz. Mikor kivesszük, a tészta még minimálisan formázható, így ha megrepedt, azt habkártyával vagy széles fakanállal óvatosan megnyomva lehet korrigálni. Hagyjuk teljesen kihűlni, csak ezután szeleteljük fel. Folpackba csomagolva szobahőmérsékleten napokig eláll, és ahogy minden omlós tésztánál, minden nap egyre finomabb lesz.
Hozzászólások: