Érdekességek

Őszi szuper zöldségek - Töltsd fel magad vitaminokkal!

Amikor az ősz már egyértelműen beköszöntött, és már a Vénasszonyok nyarának is vége, itt az ideje, hogy szezonális értékes tápanyagokkal töltsük fel szervezetünket, hogy a téli hűvös és borongós időben is megőrizzük egészségünket.

A most következő összeállításban azokat a zöldségeket mutatom be, melyeket ebben az időszakban általában gyakrabban fogyasztunk. Értékes tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat és rostokat tartalmaznak, így a nyári időben megszerzett csinos alkatunkat az őszi-téli szezonban is megőrizhetjük.

Sütőtök

Igazából nem is zöldségnek, hanem gyümölcsnek számít, Latin-Amerikában, Guatemalában, Mexikóban több mint tízezer éve termelik és fogyasztják. Lényegében a nyáron fogyasztott uborkafélék téli megfelelője, sütve, vagy főzve szoktuk fogyasztani. Fűszerezéséhez használhatunk rozmaringot, zsályát, chilit, vagy például fahéjat, gyömbért és szegfűszeget is. Rengeteg A-, B-, C -, és E vitamint és káliumot tartalmaz, ami a megfelelő vérnyomás fenntartásában is fontos szerepet játszik.

Cékla

A cékla kicsit mellőzött zöldség, talán inkább csak savanyúságként ismerjük, pedig számtalan jó hatása miatt bátrabban fogyaszthatnánk akár minden nap. Jótékony hatását már ősidők óta ismeri az emberiség, lúgosít, kiváló antioxidáns, segíti a vörösvérsejtek termelődését, méregteleníti a bélcsatornát és az anyagcserére is jótékonyan hat. Kiváló kálium-, kalcium-, vas-, szilícium- és magnéziumforrás. Folsavban gazdag, így a női hormonokra is pozitív hatással van, kismamáknak például különösen ajánlott. Magas antioxidáló tulajdonsága miatt tisztítja a májat, így az egész szervezetünk méregtelenítésére jó hatással van. Kifejezetten magas nitrát tartalmának köszönhetően sportolóknak is ajánlott fogyasztani, ugyanis javítja az állóképességet.

Káposzta

A kiadósabb, nehezebb káposztás ételeknek köszönhetően gyakrabban fogyasztjuk a téli időszakban. A vidéki népi konyha egyik fontos természetesen tartósított étele a savanyú káposzta, amit elődeink a hagyományoknak köszönhetően rendszeresen fogyasztottak. Kifejezetten magas természetes C-vitamin tartalmának köszönhetően jó immunerősítő, a tejsavas erjesztésnek köszönhetően pedig a savanyú káposztát kúraszerűen is fogyaszthatjuk, hiszen erősíti bélrendszerünk jótékony baktérium flóráját. Bőrünk szép és egészséges megjelenésére is pozitív hatással van.

Magas K, B6, B1, B2, A vitamin forrás, valamint folsavban, magnéziumban és kalciumban is gazdag.

Édesburgonya

Az édesburgonya népszerűsége még mindig töretlen, hiszen napjainkban, amikor egyre többen térnek át az egészségesebb életmódra, az édesburgonya egy remek alapanyag. Alacsony a kalóriatartalma, 100 grammjában mindössze 89- 110 kcal van (fajtától függően eltérő lehet). Az a legfőbb különbség a hagyományos krumpli és az édesburgonya között, hogy a batátának is nevezett zöldségnek rendkívül jó a glikémiás indexe, ami azt jelenti, hogy lassan szívódik el, ezáltal kevésbé emeli meg a vércukor és inzulinszintünket, ezért diétázóknak és cukorbetegeknek is kifejezetten ajánlott alapanyag. Rendszertanilag egyébként nem is burgonyaféle, hanem a szulákfélék családjába tartozik, a fejlődő országokban gyakori táplálék, magas a C-, B2-, B6- valamint E vitamin tartalma és gazdag kálium, mangán és réz forrás. Alacsony a zsír és koleszterintartalma.

Fokhagyma

Magas nitrogén és foszfortartalmú, valamint tartalmaz káliumot, kalciumot és magnéziumot is. Vitaminok közül pedig A-, B-, C-, és E vitamint tartalmaz. Ezen komplex összetételnek köszönhetőn jelentős immunerősítő hatása van. Hőkezelés hatására ezek közül csak a C-vitamin vész el. Az érrendszerünk barátja, ugyanis vértisztító, vérnyomáscsökkentő hatásán kívül az érfalainkat is jól karban tartja, ugyanis rugalmasan tartja azokat. Bélfertőtlenítésre és az emésztés segítésére is alkalmazzák. Érdemes rendszeresen fogyasztani, viszont már meglévő betegség esetén érdemes konzultálnunk a kezelőorvosunkkal.

Vissza