Érdekességek

A gesztenye 3 felhasználási módja

A gesztenye az ősz és a tél egyik legfinomabb és legnépszerűbb alapanyaga. Sokoldalúan felhasználható, nem csak édes, de sós ételekben is kiváló. Minél nagyobb a gesztenye, annál finomabb és annál könnyebben kezelhető.

 

Nem csak nyersen, hanem hámozva, főzve is kapható, így, ha nincs időnk rá, akkor nem szükséges bajlódnunk a sütéssel, hámozással. A nyersen beszerzett gesztenyét párás helyen tároljuk, mert könnyen kiszárad. Tökéletes megoldás erre a hűtő zöldséges rekesze, ahol akár egy hónapig is eltartható. Mielőtt elkészítenénk a nyers gesztenyét dobjuk vízbe. ez a módszer segít, hogy észrevegyük a romlott a darabokat, melyek a víz felszínén lebegnek majd. Ezeket dobjuk ki.

A gesztenyét több módon is elkészíthetjük, de én most három kevésbé ismert felhasználási módját mutatom be:

1/ Reggeli kásákba, pohárkrémekre

A megfőtt, megpucolt gesztenyét összefőzhetjük a reggeli zab/köleskásával vagy apróra vágva megszórhatjuk vele a chia pudingot, tejberizst. Mézzel és egy kis őrölt fahéjjal ízesítve isteni finom késő őszi, téli energia tál készíthető belőle.

2/ Sült húsok mellé

A gesztenyét én rendszeresen használom sült kacsa, sült csirke, vagy akár egyben sült sertéstarja kísérő köretének. Ehhez a megfőtt, megpucolt gesztenyét áztassuk be 15 percre forró vízbe, majd a hús sütési idő végén tegyük a hús mellé, hogy átvegye a hús fűszeres aromáját. A gesztenyét nem csak együtt süthetjük a hússal, hanem serpenyőben is elkészíthetjük köretnek. Ehhez hagymával, aszalt paradicsommal, szegfűborssal, fokhagymával, kevés húsból kisült zsírral és pici vízzel összefőzzük, sóval ízesítjük, majd ezt adjuk a hús mellé. Kiváló kiegészítője a klasszikus vajas krumplipürének, amit frissen reszelt szerecsendióval is ízesíthetünk, sőt akár a krumpli egy részét főtt zellerrel is kiválthatjuk a kevesebb szénhidrát érdekében.

3/ Lisztként

Amikor beszélgetek emberekkel, gyakran azt tapasztalom, hogy nem ismerik a gesztenyéből készült lisztet. Talán ez nem is meglepő, hisz Olaszországgal ellentétben, itthon egyáltalán nem terjedt el. Aki ismeri sem gyakran használja borsos ára miatt. Én mégis azt javaslom próbáljuk ki és néha iktassuk be a napjainkba, mert nagyon sok értékes tápanyagot tartalmaz. Maga a liszt szinte teljesen kiválthatja a fehér lisztet gofrikban, amerikai és hagyományos palacsintákban, de akár muffin tésztába és más kevert tésztákba is keverhetjük. Mivel nincs benne glutén így kenyérsütésre, kelt tésztákhoz nem való, de minden másra nyugodtan használhatjuk. A belőle készült palacsintának önmagában is kellemes aromája van, de én tovább szoktam ezt fokozni őrölt fahéjjal és vaníliás cukorral. Feltétnek mind a gofrira, mint a palacsintákra fahéjas, reszelt sült almát szoktam tenni. Isteni! Érdemes kipróbálni!

Végezetül pedig szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy nem minden gesztenye ehető, szóval ne rohanjunk ki a parkba és szedjük össze a legnagyobb fa lehulló gesztenyetermését. Az ehető gesztenyét ugyanis semmiképp sem szabad összekeverni a parkokat és kerteket díszítő vadgesztenyével, melynek termése mérgező. Úgyhogy nagyon figyeljetek!  

További érdekes cikkekért és receptekért látogass el Kriszti oldalára: https://etelerzes.hu/

Vissza